درب اتوماتیک شیشه ای (+بررسی، قیمت و خرید با ضمانت)

درب شیشه ای اتوماتیک

درب‌ها یکی از قسمت‌های اصلی و مهم هر ساختمانی به حساب می‌آیند و وظیفه آن‌ها علاوه بر زیبایی بخشیدن به ظاهر ساختمان، تأمین امنیت ساکنان آن نیز هست. از گذشته تا به امروز در صنعت درب و پنجره‌سازی تغییرات و تحولات بسیار زیادی رخ داده است و درب‌ها به مرور زمان با پیشرفت زندگی و تغییر سبک زندگی افراد، تغییر کرده‌اند و در طراحی و ساخت آن‌ها از تکنولوژی جدید استفاده شده است. امروزه شاهد نسل جدیدی از درب‌های ساختمان هستیم که با عنوان درب اتوماتیک شیشه ای شناخته می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه محتوا را با امین در مطالعه کنید.

این نوع درب‌ها همان‌طور که از نامشان نیز مشخص است به طورت کاملاً اتوماتیک کار می‌کنند و برای باز و بسته شدن نیازی به دخالت دست ندارند. درب شیشه‌ای اتوماتیک یکی از بهترین انواع این درب‌ها است که به دلیل زیبایی، عملکرد عالی و طول عمر، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است و اکنون شاهد این هستیم که تعداد زیادی از ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری یا … از درب شیشه‌ای اتوماتیک استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال این نوع درب اتوماتیک را می‌توانیم در ورودی بانک‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و … ببینیم. همچنین سایر ساختمان‌های تجاری و اداری پرتردد نیز به دلیل اینکه ظاهری زیبا به نمای ساختمان خود بدهند از درب شیشه‌ای اتوماتیک استفاده می‌کنند. علاوه بر درب شیشه‌ای نوع دیگری از درب‌های اتوماتیک نیز وجود دارد که در اکثر ساختمان‌ها و مغازه‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و این نوع درب، درب کرکره برقی است. در صورتی که شما نیز برای ساختمان، مغازه یا منزل خود قصد خرید انواع درب‌ها اتوماتیک یا خرید درب برقی را دارید می‌توانید به فروشگاه ما مراجعه کنید.

اجزای اصلی درب شیشه‌ای اتوماتیک

اجزای اصلی درب شیشه ای اتوماتیک

موتور:

در انواع درب‌های اتوماتیک از جمله درب‌های شیشه ای، موتور نقش کلیدی و بسیار پراهمیتی را ایفا می‌کند. موتور در این‌گونه درب‌ها کار به حرکت در آوردن درب را انجام می‌دهد. حرکت کردن این نوع درب نیز به صورت راست‌گرد یا چپ‌گرد است. در واقع موتور نیروی محرکه لازم برای باز و بسته شدن درب را فراهم می‌کند. نکته جالب در اینجاست که این موتورها در طراحی و ساخت سایبان برقی نیز کاربرد دارند.

کنترل باکس:

کنترل باکس در درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک شامل یک سیستم الکترونیکی هوشمند است که وظیفه کنترل کردن موتور را برعهده دارد. تمامی دستورات مربوط به باز یا بسته شدن درب به وسیله یک ریموت یا سنسورهای چشمی توسط این باکس دریافت شده و به موتور انتقال داده می‌شود. کنترل باکس دارای یک صفحه کلید دستی، دیجیتال یا ولومی است که تنظیماتی مانند میزان باز شدن درب، سرعت باز شدن درب، سرعت بسته شدن درب، مدت زمان باز ماندن درب و … را دریافت کرده و سپس دستورات لازم برای انجام این کار را به موتور می‌دهد.

ریل

ریل در درب‌های درب شیشه ای اتوماتیک معمولاً از جنس آلومینیوم سخت است و این قطعه از جمله مهم‌ترین قطعات موجود در درب‌های شیشه‌ای به حساب می‌آید. ریل معمولاً دارای رنگ نقره‌ای است؛ اما برحسب سلیقه کارفرما می‌توان به رنگ‌های دیگری مانند رنگ کوره‌ای و طلایی و انواع رنگ‌های دیگر تغییر نماید. این ریل سبب می‌شود تا عملکرد درب اتوماتیک شیشه ای بسیار روان، ساده و بدون سر و صدا باشد و فرایند باز و بسته شدن در سریع‌تر انجام شود. این ریل‌ها همچنین دارای یک کاور نیز هستند که به منظور محافظت از ریل تعبیه شده‌اند و باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند.

سنسور

اغلب درب‌های شیشه‌ای اتوماتیم دارای سنسورند که این سنسورها پس از تشخیص دادن افراد یک پیام به کنترل باکس می‌فرستند و کنترل باکس نیز فرمان باز شدن درب را به موتور می‌دهد. درب‌های اتوماتیک شیشه ای معمولاً دارای دو نوع سنسور هستند. سنسور عقابی که عملکردی دایره‌ای دارد و سنسور چشمی که به صورت خطی عمل می‌کند و از نظر عملکرد از سنسورهای عقابی بسیار بهتر است و مانع از باز و بسته شدن بیهوده درب می‌شود و خب طبیعتاً سنسور چشمی نسبت به سنسور عقابی دارای قیمت بالاتری نیز هست.

شیشه

از دیگر اجزای بسیار مهم درب شیشه ای اتوماتیک، شیشه آن است که بر روی زیبایی درب و ساختمان بیشترین تأثیر را دارد. شیشه‌ی استفاده شده در درب اتوماتیک شیشه‌ای می‌تواند شفاف، مات، رنگی یا لمینت باشد که این مسئله کاملاً به انتخاب و سلیقه شما بستگی دارد. (اگر درب کرکره ای دارید، در این صورت احتمالا نیاز به تیغه کرکره فولادی خواهید داشت که می‌توانید برای تهیه آن بر روی امین در حساب کنید.)

فریم

فریم درب یا همان چهارچوب درب شیشه ای اتوماتیک بخشی است که شیشه درون آن قرار می‌گیرد و ضخامت آن معمولاً  10 تا 19 میلی‌متر است و اغلب به منظور جلوگیری از صدمه دیدن شیشه استفاده می‌شود و جنس آن در بیشتر مواقع جنس لاستیکی است اما می‌تواند جنس‌های دیگری نیز داشته باشد.

هنگر

هنگر قطعه‌ای است که بر روی ریل درب شیشه‌ای قرار می‌گیرد و دارای دو غلتک است و این غلتک‌ها به لت‌های درب و تسمه‌های آن متصل‌اند و با حرکت کردن هنگر، لت‌ها نیز به حرکت در می‌آیند. هنگرها یکی از عواملی هستند که سبب کاهش آلودگی صوتی درب اتوماتیک شیشه‌ای می‌شوند.

مزایای استفاده از درب شیشه ای اتوماتیک

مزایای_استفاده_از_درب_شیشه_ای_اتوماتیک

جلوگیری از هدر رفتن و اتلاف انرژی:

درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک می‌توانند تا حدود 35 تا 50 درصد در مصرف انرژی سرمایشی یا گرمایشی صرفه‌جویی کنند و علاوه بر این درب‌های شیشه ای سبب کاهش هزینه‌های ساختمان شما و انرژی شما را نیز نمی‌گیرد چرا که نیازی نیست برای باز کردن درب خودتان دست به کار شوید و تنها با فشردن یک دکمه یا قرار گرفتن رو به روی سنسور درب، به راحتی برای شما باز می‌شود و سپس به همین روش نیز بسته خواهد شد. برای جلوگیری بیشتر از هدر رفتن و اتلاف انرژی می‌توانید اقدام به خرید پنجره دوجداره کنید.

جلوگیری از ورود گرد و غبار:

همان‌طور که گفتیم درب شیشه ای اتوماتیک دارای سنسورهایی است که تنها در صورت مشاهده افراد باز می‌شود و به همین دلیل نیز استفاده از این درب‌ها باعث کاهش واردن شدن گرد و غبار و آلودگی به داخل ساختمان می‌شود.

افزایش امنیت:

درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک اغلب مجهز به قفل الکترومکانیکی هستند و همین امر نیز ضریب امنیتی این نوع درب‌ها را بسیار افزایش داده است و علاوه بر این شما می‌توانید یک کد امنیتی نیز برای درب تعیین نماید و رفت و آمدها را نیز از طریق این درب کاملاً کنترل نمایید.

سهولت و تسریع در تردد:

درب اتوماتیک شیشه‌ای می‌تواند به صورت نامحدود و 24 ساعته در شبانه روز کار کند و همچنین باز و بسته شدن درب نیز بسیار سریع رخ می‌دهد؛ بنابراین تسریع و سهولت در تردد و کاهش یافتن ترافیک انسانی را به خصوص در ساعات شلوغی ساختمان به همراه دارد.

کاهش دادن آلودگی صوتی:

از دیگر مزایای بسیار خوب درب اتوماتیک شیشه‌ای کاهش دادن آلودگی صوتی ناشی از باز و بسته شدن و به هم کوبیده شدن درب است.

استفاده بهینه از فضا:

دیگر درب‌های معمولی اغلب به فضای زیادی برای باز و بسته شدن نیاز دارند و در نتیجه باید بخشی از فضای ساختمان برای باز شدن درب اختصاص داده شود و در نهایت فضای زیادی اشغال می‌شود. اما درب شیشه‌ای اتوماتیک هیچ فضای اضافه‌ای را اشغال نمی‌کنند و شما می‌توانید از محیط ساختمان خود نهایت استفاده را ببرید.

انواع سنسور درب شیشه‌ای اتوماتیک

انواع_سنسور_درب_شیشه‌ای_اتوماتیک

سنسور یا چشمی درب، یکی از مهم‌ترین اجزای درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک است که پیغام باز و بسته شدن درب را به موتور ارسال می‌کنند. سنسورها در واقع سیستم‌ها الکترونیکی هوشمندی هستند که به منظور تشخیص افراد در درب‌های اتوماتیک از جمله درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای مورد استفاده قار می‌گیرند. میزان حساسیت سنسورها در درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک قابل تنظیم است.

سنسور مادون قرمز اکتیو

اشعه مادون قرمز قابل مشاهده نیست و به همین دلیل نیز در درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک استفاده می‌شود. این نوع سنسور کاملاً بی‌خطر است و ضریب خطای آن نیز صفر است. این سنسور تنها قادر است تا اشیا و افراد را تشخیص دهد و نحوه عملکردش نیز به این صورت است که این اشعه به طور دائمی در حال تابیدن است و پس از برخورد با افراد یا اشیا سبب باز شدن درب خواهد شد.

سنسور مادون قرمز پسیو

این سنسور نیز نوع دیگری از اشعه مادون قرمز را ساطع می‌کند و نحوه عملکردش مانند دوربین‌های مادون قرمزی است که داخل ساختمان‌ها نصب می‌شود و به منظور تشخیص تلفات حرارتی به کار می‌رود.

سنسور مایکروویو

این سنسور به این صورت عمل می‌کند که سنسور موج الکترومغناطیسی منتشر شده با طول موج بیش از یک گیگاهرتز را به کمک فرستنده خود به محیط اطراف ارسال می‌کند و در صورتی که افراد یا اشیایی در مسیر این موج الکترومغناطیسی باشد، سنسور مایکروویو بلافاصله سیگنال باز یا بسته شدن درب را به کنترل باکس درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک ارسال می‌کند. این سنسور نیز هیچ‌گونه ضرری برای سلامت انسان‌ها یا حتی حیوانات ندارد و کاملاً ایمن است.

ابعاد درب‌های اتوماتیک شیشه‌ ای

ابعاد درب‌های اتوماتیک شیشه‌ ای

هر ساختمانی دارای ابعاد و اندازه‌ی مختلفی است و به همین درب استفاده شده در آن نیز دارای ابعاد مختلفی است. درب شیشه‌ی اتوماتیک یک ویژگی بسیار خوب و عالی که دارد این است که بسیار انعطاف پذیر است و می‌توان آن را در هر اندازه‌ای اجرا و نصب کرد. ابعاد درب به عوامل مختلفی مانند اندازه دهانه دورودی ساختمان، نوع درب شیشه‌ای اتوماتیک (ریلی، تلسکوپی، مثلثی و …)، تعداد لت‌های درب و موارد این چنینی بستگی دارد. پیش از هرگونه اقدامی، باید اندازه‌گیری‌های درست و بسیار دقیقی از قسمتی که درب قرار است در آنجا نصب شود، انجام بگیرد؛ چراکه هرگونه اشتباهی در این محاسبات و اندازه‌گیری‌ها می‌تواند نتیجه نادرستی را در پیش داشته باشد و همچنین هزینه‌های پروژه را نیز افزایش دهد.

در نوع درب شیشه‌ای ریلی اتوماتیم حداقل عرض مورد نیاز 180 سانتی‌متر و حداکثر عرض 600 سانتی‌متر است. در صورتی که ابعاد درب ورودی از این حداقل و حداکثر کمتر بود جای هیچ نگرانی نیست؛ چراکه امکان سفارشی سازی درب شیشه‌ای اتوماتیک وجود دارد؛ یعنی متخصصان با اندازی گیری ابعاد فضای درب، نسبت به طراحی و ساخت یک درب اتوماتیک شیشه‌ای مناسب اقدام می‌کنند. ارتفاع فریم درب نیز از 200 تا 300 سانتی‌متر است و برای درب‌های سفارشی تا 500 سانتی‌متر نیز قابل ساخت است. به طور کلی ابعاد درب شیشه‌ای اتوماتیک در مرحله اول به نوع درب و سپس به فضای ورودی ساختمان شما بستگی دارد و فردی که کار ساخت، نصب و اجرای درب اتوماتیک شما را بر عهده دارد موظف است با دقت هرچه تمام‌تر این کار را به انجام برساند تا درب به راحتی و بدون گیر کردن باز و بسته شود.

انواع درب اتوماتیک شیشه‌ ای

انواع درب اتوماتیک شیشه‌ ای

درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای دارای انواع و تنوع مختلفی و زیادی هستند که هر یک کاربرد متفاوتی دارند و در انواع ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع درب شیشه‌ای اتوماتیک عبارت است از درب اتوماتیک کشویی، درب اتوماتیک تلسکوپی، درب اتوماتیک منحنی، درب اتوماتیم تاشو و درب اتوماتیک دوار.

  • درب اتوماتیک کشویی: این نوع درب اتوماتیک شیشه‌ای یکی رایج‌ترین انواع در میان تمام درب‌های شیشه‌ای است. درب اتوماتیک کشویی به وسیله حسگرهایی که دارد به صورت کاملاً اتوماتیک باز و بسته می‌شود و همان‌طور که از نام این نوع درب نیز مشخص است با حرکت به سمت چپ یا راست و به صورت اسلایدی یا کشویی کار می‌کند.
  • درب اتوماتیک تلسکوپی: این نوع از درب اتوماتیک شیشه‌ای نیز اغلب در اماکنی که رفت و آمد بیشتر دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در اکثر مراکز تجاری و پاساژها از درب اتوماتیک تلسکوپی استفاده می‌شود. نحوه باز و بسته این نوع درب مانند درب کشویی و به صورت خطی است. تنها تفاوت میان درب شیشه‌ای تلسکوپی و درب شیشه‌ای کشویی در لنگه‌های متحرک آن‌ها است. در درب اتوماتیک تلسکوپی چهار لنگه متحرکت به صورت تلسکوپی وجود دارد که کار باز و بسته کردن درب را انجام می‌دهند و همین مسئله نیز سبب افزایش 30 درصدی میزان باز شدن درب می‌شود. در این نوع از درب شیشه‌ای اتوماتیک امکان کنترل کردن ورود و خروج نیز وجود دارند و به طور کلی این درب یکی از امن‌ترین انواع درب‌های شیشه‌ای است.
  • درب اتوماتیک لولایی: این نوع درب نیز یکی دیگر از انواع درب‌های شیشه‌ای اتوماتیک است که از نظر ظاهری کاملاً مشابه درب‌های لولایی قدیمی است؛ اما با این تفاوت که این نوع درب به صورت کاملاً خودکار و اتوماتیک و با برق کار می‌کند. درب اتوماتیک لولایی به صورت دو لنگه و تک لنگه در بازار وجود دارد و برای باز و بسته شدن درب به صورت اتوماتیک بر روی لنگه‌های آن یک بازوی الکترومکانیکی نصب می‌شود. درب اتوماتیک شیشه‌ای لولایی برای فضاهایی که دهانه ورودی کمی دارند گزینه بسیار خوب و مناسبی است.
  • درب اتوماتیک دوار: این نوع از درب‌های اتوماتیک بسیار خاص و زیبا هستند و به دلیل ظاهری بسیار مدرن و شیکی که دارند در بسیار از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال در اکثر هتل‌ها، بیمارستان‌ها یا ساختمان‌های شرکت‌های معماری استفاده می‌شود. این نوع درب اتوماتیک به صورت دو، سه یا چهار باله نصب می‌شود و باله‌های این درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای دوار به طور هم‌زمان با حرکت کردن افراد به حرکت در می‌آید و با چرخش خود سبب باز و بسته شدن درب خواهند شد. قدرت این نوع درب‌ها بسیار زیاد است؛ اما این قدرت بسیار بالا هیچ آسیبی به افراد وارد نمی‌کنند و سنسورهای موجود در این نوع درب اتوماتیک به محض متوقف شدن افراد سبب از حرکت ایستادن درب می‌شود. با توجه به ظاهر شیک و ویژه این نوع درب اتوماتیک شیشه‌ای و همچنین قدرت فوق‌العاده موتور آن، هزینه درب اتوماتیک دوار یا گردان نسبت به سایر انواع درب‌های اتوماتیک بالاتر است.

این مطلب ادامه دارد…